Czym należy się kierować, żeby wybrać odpowiedni zakład kamieniarski, który stworzy nasze zamówienie, tak byśmy byli zadowoleni?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że warto zapoznać się z ofertami przynajmniej  kilku miejscach. W Internecie znajdziemy wiele zakładów kamieniarskich z naszej okolicy i to jest pierwszy krok do poszukiwań, możemy poszukać tam również opinii o danym kamieniarzu. Bardzo dobrą wskazówką będzie zapytanie grabarza na cmentarzu kogo poleca lub zapytanie znajomych, którzy wykonywali nagrobek i są zadowoleni z usług konkretnej firmy.

Jeśli to jest pierwszy raz, kiedy będziemy zamawiali nagrobek dobrze jest porozmawiać z kilkoma kamieniarzami, żeby zobaczyć o co w zamówieniu nagrobka chodzi a przy tym wyeliminować taki zakład, który naszego zlecenia nie wykona dobrze.  Możemy na takich spotkaniach dowiedzieć się z jakich kamieni najlepiej jest stworzyć nagrobek, który wytrzyma warunki pogodowe panujące w naszym klimacie, możemy pooglądać przykładowe projekty nagrobków, możemy zobaczyć realizacje dotychczasowe konkretnych zakładów kamieniarskich oraz pooglądać prace kamieniarzy, które stoją na cmentarzach- taki obraz będzie najbardziej obrazowy, bo pokaże naszym oczom wykonanie zamówienia z danego zakładu i utrzymywanie się takiego nagrobka po latach.

Wielu kamieniarzy ma na swoich placach wystawki, które przyciągają oko klienta, niestety należy zaznaczyć, że są to przygotowane pod dany sezon nagrobki, które odpowiednio zaprezentowane zachęcą nas do zakupu a mogą mieć niewiele wspólnego z jakością wykonania całej usługi. Dlatego ważne jest właśnie, żeby zobaczyć przykładowe nagrobki na cmentarzu, konkretne przykłady nagrobków wykonane przez dany zakład kamieniarski na przestrzeni kilku lat. Taki pogląd na prace kamieniarza pozwoli nam zobaczyć, czy nasze zamówienie będzie dobrze wykonane. Co możemy zweryfikować na cmentarzu?

Po pierwsze czy dany zakład kamieniarski zastosował się do układu architektonicznego panującego wkoło danego projektu. Nagrobki na cmentarzu powinny być ustawiane w odpowiednich odległościach od siebie, nie powinny przeszkadzać w dojściu do kolejnego pomnika, zależnie od przestrzeni je otaczającej, mogą mieć zagospodarowane miejsce na ławeczkę lub nie. Zobaczymy, czy kamieniarz dostosowuje się do wysokości nagrobków obok danego pomnika, to również może być istotne. Zwróćmy uwagę, czy firma proponuje rozwiązanie kompleksowe, czyli nagrobek z dodatkami oraz wykonanie podłoża wkoło nagrobka, najlepiej granitowego. Zwróćmy uwagę czy może cały nagrobek, wraz z wazonem, narożnikami wykonać z kamienia, to będzie świadczyło również o tym, że kamieniarz wykonuje całą pracę sam od początku do końca a nie sprzedaje gotowe rozwiązania ściągane zza granicy. Jeśli mamy do czynienia z zakładem, który ściąga nagrobki zza granicy, często z Dalekiego Wschodu często może to powodować szybką utratę poleru danego kamienia i niską wytrzymałość wykonanego zamówienia jak również może powodować, że nie jest to profesjonalny zakład, który umiejętnie stworzy całość dzieła. Zwróćmy uwagę na łączenia kamienia, tzn. płyt bocznych z płytą nakrywową, płyty napisowej, czy całość się nie rozchodzi. Kolejną istotną sprawą  jest płyta napisowa różnorodność proponowanych nam liter, czy to kłutych, czy nakładanych, srebrnych lub złoconych. Zapytajmy o elementy dodatkowe, wazony podkładki na znicze.

Jeśli zakład kamieniarski jest profesjonalny zaoferuje nam również czyszczenie oraz impregnację nagrobka na kolejne lata, są to usługi odpłatne ale jeśli są w ofercie możemy być pewni, że mamy do czynienia z firmą, która bierze odpowiedzialność za swoją usługę i zawsze będzie umiała nam doradzić i pomóc.

W dzisiejszych czasach należy zwrócić również uwagę na podpisanie umowy z firmą, u której zamawiamy nagrobek, opiszmy tam wszystkie szczegóły, które są dla nas istotne.

Najwięcej zakładów kamieniarskich znajduje się dziś w okolicach cmentarzy. Nic w tym dziwnego tutaj najłatwiej przyciągnąć klientów, 'pod ręką’ nie oznacza jednak zawsze najkorzystniej. Warto poświęcić chwilę czasu przed ostatecznym zamówieniem na porównanie ofert kilku firm. Przeanalizujmy wszystkie istotne aspekty przy zamówieniu nagrobka i wybierzmy opcję zakładu kamieniarskiego, który stworzy solidny i piękny pomnik na nasze zamówienie.

wyroby z kamienia